ΣΧΟΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΚΛΑΣΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΖΑΚΥΝΘΟΥ

Την Τρίτη 09/05/2023 η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ζακύνθου σε συνεργασία με την Οργανωτική Επιτροπή Σχολικών Δραστηριοτήτων (Ο.Ε.Σ.Α.Δ.) και την Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης διοργάνωσαν τους σχολικούς αγώνες Κλασικού Αθλητισμού με την συμμετοχή όλων των Δημοτικών Σχολείων της Ζακύνθου .
Μέσα από το θεσμό των σχολικών μας αγώνων, οι μαθητές μας γνωρίζουν τα αθλήματα και καλούνται να αντιμετωπίσουν συνομήλικους τους μαθητές από όλα τα σχολεία της Ζακύνθου παίζοντας με καθαρούς και δίκαιους όρους, με σεβασμό στους αντιπάλους και στην αθλητική διαδικασία, κατακτώντας το στόχο του «ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ». Συγκεκριμένα στους σχολικούς αγώνες Κλασικού Αθλητισμού οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία , να γνωρίσουν τα αγωνίσματα του Στίβου , να συμμετέχουν να συναγωνιστούν και να μάθουν μέσα από αυτή τη διαδικασία να σέβονται τους συναθλητές τους και τους αντιπάλους τους, κατακτώντας πολύτιμα μαθήματα ζωής για το μέλλον τους ως ενήλικες.

ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΟΝΕΑ

ΥΠΕΥΘΥΝΗ_ΔΗΛΩΣΗ.pdf

Η ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΒΙΒΛΙΑ ΜΑΘΗΤΗ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΤΑΞΕΩΝ

images.png

ΦΥΣΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Α΄ & Β΄ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ

Το μεγαλύτερο μέρος του βιβλίου καλύπτεται από εικόνες και έχει ως κεντρικούς ήρωες παιδιά. Βασικός στόχος του βιβλίου είναι να αποκτήσουν οι μαθητές της Α' και Β' τάξης βασικές γνώσεις για τη Φυσική Αγωγή και τον αθλητισμό, να κατανοήσουν βασικές έννοιες σχετικές με την ψυχοκινητική και την μουσικοκινητική αγωγή και να αναπτύξουν το αισθητικό τους κριτήριο και τη δημιουργικότητά τους. Γίνεται επίσης προσπάθεια μέσα από τις σελίδες του πολιτισμού και της παράδοσης να γνωρίσουν και να αγαπήσουν το παραδοσιακό παιχνίδι, τον παραδοσιακό χορό, τα παραδοσιακά μουσικά όργανα και ενδυμασίες, τα ήθη και έθιμα του τόπου μας έτσι ώστε να μπορέσουν να προσεγγίσουν πολύπλευρα και ουσιαστικά την ελληνική χορευτική παράδοση.