6ο Σχολικό Πρωτάθλημα Σκακιού

Ο Σκακιστικός Σύλλογος συνδιοργανώνει μαζί με την Διεύθυνση Α'βαθμιας Εκπαίδευσης, την Ένωση Γονέων Μαθητών Ζακύνθου και το 3ο ΔΣ Ρίζας την Κυριακή 18 Φεβρουαρίου, στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Ρίζας στο Σκουλικάδο, το  6ο Ατομικό Πρωτάθλημα Σκακιού για τους μαθητές και τις μαθήτριες των Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων του νομού.

Η συμμετοχή όπως κάθε χρόνο είναι δωρεάν,ενώ προσεχώς θα αναρτηθεί η προκήρυξη των αγώνων στο zantechess.gr. και θα σταλεί η πρόσκληση στα σχολεία από την Α'βαθμια.

Δηλώσεις συμμετοχής: εδώ.

Φέτος έχουμε μαζί μας για πρώτη φορά την Ένωση Γονέων των Μαθητών της Ζακύνθου, ενώ στα πλαίσια του οράματος μας για διάδοση του σκακιού σε όλο το νησί, μεταφέρουμε το πρωτάθλημα από το 6ο δημοτικό σχολείο της πόλης που γινόταν κάθε χρόνο,στο 3ο Ρίζας στο Σκουλικάδο, δίνοντας τη δυνατότητα και το κίνητρο στα παιδιά των γύρω περιοχών να συμμετάσχουν στο σχολικό πρωτάθλημα.