Συνεργασία με Οργανισμούς Τοπικής Αυτοδιοίκησης και Συλλόγους Γονέων

Σύμφωνα με το ισχύον νομοθετικό πλαίσιο οι Διευθυντές των Σχολικών μονάδων οφείλουν να συνεργάζονται με τον οικείο Δήμο και την Περιφερειακή Ενότητα που ανήκει η σχολική τους μονάδα αλλά δεν ανήκουν οργανικά στους οικείους οργανισμούς τοπικής αυτοδιοίκησης και δεν λαμβάνουν εντολές από αυτούς. Οι Δήμοι έχουν όλες τις αρμοδιότητες, που συνδέονται με την συντήρηση και την λειτουργία των σχολικών κτηρίων και οι διευθυντές των σχολικών μονάδων οφείλουν να έχουν εξασφαλίσει τη συναίνεση του οικείου Δήμου σε θέματα της αρμοδιότητας του και της δικής του περιουσίας. Σύμφωνα με το αρ.107 του νόμου 4823/21 σε κάθε σχολική μονάδα λειτουργεί με ευθύνη του διευθυντή της το Σχολικό Συμβούλιο το οποίο αποτελείται από εκπροσώπους τόσο του Δήμου όσο και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Ο Διευθυντής Π.Ε. Ζακύνθου

Αθανάσιος Κατσίμπελης