Δήλωση Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ζακύνθου σχετικά με καταγγελία του ΣΕΠΕ Ζακύνθου

Σχετικά με τις καταγγελίες του Συλλόγου για τις επισκέψεις σχολικών μονάδων σε θεατρική παράσταση στο ΔΗΜΟΤΙΚΟ Θέατρο έχω να δηλώσω τα εξής:

Μου προξενεί εντύπωση η καταγγελία του Συλλόγου Εκπαιδευτικών την οποία υπογράφει ως ΓΓ και η υπεύθυνη Σχολικών δραστηριοτήτων της Υπηρεσίας μας. Επειδή η ΔΠΕ Ζακύνθου δεν είχε καμία ενημέρωση πως τέθηκε σε κίνδυνο η ασφαλεια των μαθητών διεξάγω ήδη κατεπείγουσα άτυπη προκαταρκτική εξέταση για το θέμα ζητώντας από τους διευθυντές των σχολικών μονάδων να μου αποστείλουν με σχετικό διαβιβαστικό τις αποφάσεις των ΣΔ για τη μετάβαση όσων σχολείων πήγαν στο θέατρο και να μου αναφέρουν αν σε οποιαδήποτε στάδιο της επίσκεψης σας αυτής τέθηκε σε κίνδυνο η ασφαλεια των μαθητών. Περαιτέρω ζητώ να μου αναφέρουν αν ήταν προγραμματισμένη η επίσκεψη αυτή στο θέατρο και ενταγμένη στον ετήσιο προγραμματισμό των σχολικών μονάδων κι αν είχαν ενημερωθεί σχετικά οι σχολικοί σύμβουλοι που έχουν την παιδαγωγική ευθύνη των σχολείων και ο Υπεύθυνος Σχολικών δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης. Σε κάθε περίπτωση θεωρώ απρεπές να κάνει ο ΣΕΠΕ Ζακύνθου υποδείξεις στους διευθυντές των Σχολικών Μονάδων για το πως θα πράξουν το καθήκον τους. Αν υπάρξουν αποδείξεις πως στελέχη εκπαίδευσης δεν εκτέλεσαν ορθά τα καθήκοντά τους θα υπάρξουν οι προβλεπόμενες κυρώσεις.

Αθανάσιος Κατσίμπελης

Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ζακύνθου